Loading…
TaPRA 2019 has ended
Welcome to TaPRA 2019 at the University of Exeter!

Sign up or log in to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.

←View All Dates
Thursday, September 5
 

9:00am BST

9:30am BST

Working Group Session 2: Applied and Social Theatre Thornlea: TS5Mark Smith • Chloé Bradwell • Cathy Sloan • Matt Smith • Mattia Mantellato • Kate Massey-Chase Working Group Session 2: Bodies and Performance Thornlea: TS4Savannah Whaley • Eirini Kartsaki • Alissa Clarke Working Group Session 2: Directing and Dramaturgy Thornlea: White House 3Tom Nicholas • John Whitney Working Group Session 2: Documenting Performance Thornlea: White House 2Cassandra Tytler • Emma Bennett • Andy Henry Working Group Session 2: Performance and New Technologies Roborough: RS3Qianxiong Yang • Piotr Woycicki Working Group Session 2: Performance and Science Thornlea: SR2Gianna Bouchard • Nicholas Arnold • Kirsty Surgey Working Group Session 2: Performance, Identity and Community Thornlea: White House 1Tom Cornford • Marilena Zaroulia • Tony Fisher • Philip Hager Working Group Session 2: Performer Training Thornlea: TS1Paul Edwards • Aphrodite Evangelatou • Steve Gilroy • James McLaughlin • Jonny Bussell and Nick Williams Working Group Session 2: Popular Performance Thornlea: White House Meeting RoomLouise Peacock • Lucy Amsden • Simon Sladen Working Group Session 2: Scenography Roborough: RS2Natalie Raven • Xristina Penna • Rea Dennis • Nick Hunt Working Group Session 2: Sound, Voice and Music Thornlea: TS3Kelli Zezulka • Electa Behrens and Øystein Elle • Iris Garrelfs • Lisa Lapidge and Jess Tucker Boyd Working Group Session 2: Theatre History and Historiography Thornlea: SR1Josip Martinčić • Claire Cochrane • Kirsty Sedgman • Marie Kelly Working Group Session 2: Theatre, Performance and Philosophy Roborough: RS1Molly McPhee • Tom Payne • Siân Adiseshiah and Jacqueline Bolton

11:00am BST

11:30am BST

1:00pm BST

2:00pm BST

Working Group Session 3: Applied and Social Theatre Thornlea: TS5Andy Barrett, Brian J. Brown, Jonathan Coope, Mark Crossley, Raghu Raghaven and Sivakami Muthusamy • Robert Smith • Reka Polonyi • Magdalena C. De Leon and Anne Richie G. Balgos • Poppy Spowage • Erika Hughes Working Group Session 3: Bodies and Performance Thornlea: TS4Sarah Hopfinger • Sara Reimers • Paul Geary Working Group Session 3: Directing and Dramaturgy Thornlea: White House 3Kara McKechnie • Szabolcs Musca • Mary Mazzilli Working Group Session 3: Documenting Performance Thornlea: White House 2joe kelleher • Anika Marschall • Georgina Guy Working Group Session 3: Performance and New Technologies Roborough: RS3Kasia Senyszyn • Pascale Aebischer Working Group Session 3: Performance and Science Thornlea: SR2Nicola Shaughnessy and Hannah Newman • Paul Johnson • Yael Via Working Group Session 3: Performance, Identity and Community Thornlea: White House 1Nadine Holdsworth • Louise Owen • David Calder Working Group Session 3: Performer Training Thornlea: TS1Mark Evans • Thomas Wilson • Bryan Brown Working Group Session 3: Popular Performance Thornlea: White House Meeting Room Working Group Session 3: Scenography Roborough: RS2Meg Cunningham • Alex Stone • Hannah Rowlands Working Group Session 3: Sound, Voice and Music Thornlea: TS3Karen Quigley • Michael Bachmann • Gordon Murray Working Group Session 3: Theatre History and Historiography Thornlea: SR1 Working Group Session 3: Theatre, Performance and Philosophy Roborough: RS1Sylvia Solakidi • Vânia Gala • Mira Hirtz

3:30pm BST

4:00pm BST

5:15pm BST

7:30pm BST