Loading…
TaPRA 2019 has ended
Welcome to TaPRA 2019 at the University of Exeter!

Sign up or log in to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.

Tuesday, September 3
 

6:00pm

 
Wednesday, September 4
 

10:00am

11:00am

12:00pm

1:00pm

2:15pm

Working Group Session 1: Applied and Social Theatre Thornlea: TS5Jess McCormack • Kate Scarlett Duffy and Rebecca Hayes Laughton • Jennifer Goddard • Lyndsey Bakewell and Antonia Liguori • Rowan Mackenzie Working Group Session 1: Bodies and Performance Thornlea: TS4Royona Mitra and Simon Ellis • Lynne McCarthy Working Group Session 1: Directing and Dramaturgy Thornlea: White House 3Kate Katafiasz • Benjaminn Poore • Silvia Dumitriu • Oge Nwosu, Rhiannon Randle Working Group Session 1: Documenting Performance Thornlea: White House 2Eleanor Roberts • Mo Pietroni-Spenst • Harriet Curtis Working Group Session 1: Performance and New Technologies Roborough: RS3Katie Hawthorne • Vlad Butucea • Jo Scott Working Group Session 1: Performance and Science Thornlea: SR2Simon Parry • Freya Vass-Rhee • Carina Bartlett Working Group Session 1: Performance, Identity and Community Thornlea: White House 1Trish Reid • Paola Botham • Ian Farnell • Katheryn Owens and Chris Green Working Group Session 1: Performer Training Thornlea: TS1Rebecca Loukes • Laura Vorwerg and Dick McCaw • Magdalena Mosteanu Working Group Session 1: Popular Performance Thornlea: White House Meeting RoomCatriona Craig • Olly Crick • Maggie Irving Working Group Session 1: Scenography Roborough: RS2Katherine Graham • Kathrine Sandys • Natalie Rowland Working Group Session 1: Sound, Voice and Music Thornlea: TS3David Roesner • Yaron Shyldkrot • Farokh Soltani Working Group Session 1: Theatre History and Historiography Thornlea: SR1Helen Gush • Robert Shaughnessy • Nicholas Holden • Alex Watson Working Group Session 1: Theatre, Performance and Philosophy Roborough: RS1Fred Dalmasso • Ilaria Pinna • Clio Unger • Geoffrey Colman and Aly Colman

4:00pm

4:45pm

6:00pm

6:45pm

 
Thursday, September 5
 

9:00am

9:30am

Working Group Session 2: Applied and Social Theatre Thornlea: TS5Mark Smith • Chloé Bradwell • Cathy Sloan • Matt Smith • Mattia Mantellato • Kate Massey-Chase Working Group Session 2: Bodies and Performance Thornlea: TS4Savannah Whaley • Eirini Kartsaki • Alissa Clarke Working Group Session 2: Directing and Dramaturgy Thornlea: White House 3Tom Nicholas • John Whitney Working Group Session 2: Documenting Performance Thornlea: White House 2Cassandra Tytler • Emma Bennett • Andy Henry Working Group Session 2: Performance and New Technologies Roborough: RS3Qianxiong Yang • Piotr Woycicki Working Group Session 2: Performance and Science Thornlea: SR2Gianna Bouchard • Nicholas Arnold • Kirsty Surgey Working Group Session 2: Performance, Identity and Community Thornlea: White House 1Tom Cornford • Marilena Zaroulia • Tony Fisher • Philip Hager Working Group Session 2: Performer Training Thornlea: TS1Paul Edwards • Aphrodite Evangelatou • Steve Gilroy • James McLaughlin • Jonny Bussell and Nick Williams Working Group Session 2: Popular Performance Thornlea: White House Meeting RoomLouise Peacock • Lucy Amsden • Simon Sladen Working Group Session 2: Scenography Roborough: RS2Natalie Raven • Xristina Penna • Rea Dennis • Nick Hunt Working Group Session 2: Sound, Voice and Music Thornlea: TS3Kelli Zezulka • Electa Behrens and Øystein Elle • Iris Garrelfs • Lisa Lapidge and Jess Tucker Boyd Working Group Session 2: Theatre History and Historiography Thornlea: SR1Josip Martinčić • Claire Cochrane • Kirsty Sedgman • Marie Kelly Working Group Session 2: Theatre, Performance and Philosophy Roborough: RS1Molly McPhee • Tom Payne • Siân Adiseshiah and Jacqueline Bolton

11:00am

11:30am

1:00pm

2:00pm

Working Group Session 3: Applied and Social Theatre Thornlea: TS5Andy Barrett, Brian J. Brown, Jonathan Coope, Mark Crossley, Raghu Raghaven and Sivakami Muthusamy • Robert Smith • Reka Polonyi • Magdalena C. De Leon and Anne Richie G. Balgos • Poppy Spowage • Erika Hughes Working Group Session 3: Bodies and Performance Thornlea: TS4Sarah Hopfinger • Sara Reimers • Paul Geary Working Group Session 3: Directing and Dramaturgy Thornlea: White House 3Kara McKechnie • Szabolcs Musca • Mary Mazzilli Working Group Session 3: Documenting Performance Thornlea: White House 2joe kelleher • Anika Marschall • Georgina Guy Working Group Session 3: Performance and New Technologies Roborough: RS3Kasia Senyszyn • Pascale Aebischer Working Group Session 3: Performance and Science Thornlea: SR2Nicola Shaughnessy and Hannah Newman • Paul Johnson • Yael Via Working Group Session 3: Performance, Identity and Community Thornlea: White House 1Nadine Holdsworth • Louise Owen • David Calder Working Group Session 3: Performer Training Thornlea: TS1Mark Evans • Thomas Wilson • Bryan Brown Working Group Session 3: Popular Performance Thornlea: White House Meeting Room Working Group Session 3: Scenography Roborough: RS2Meg Cunningham • Alex Stone • Hannah Rowlands Working Group Session 3: Sound, Voice and Music Thornlea: TS3Karen Quigley • Michael Bachmann • Gordon Murray Working Group Session 3: Theatre History and Historiography Thornlea: SR1 Working Group Session 3: Theatre, Performance and Philosophy Roborough: RS1Sylvia Solakidi • Vânia Gala • Mira Hirtz

3:30pm

4:00pm

5:15pm

7:30pm

 
Friday, September 6
 

9:00am

9:15am

9:30am

10:15am

12:00pm

1:00pm

2:00pm

Working Group Session 4: Applied and Social Theatre Thornlea: TS5Elaine Faull • Ava Hunt • Karl Tizzard Kleister • Jennifer Kitchen • Paul Sutton and Max Dean Working Group Session 4: Bodies and Performance Thornlea: TS4Phoebe Patey-Ferguson • Poppy Corbett • karen abadie Working Group Session 4: Directing and Dramaturgy Thornlea: White House 3Nora Williams • Hannah Greenstreet • Isabel Gatzke • Rebecca Benzie Working Group Session 4: Documenting Performance Thornlea: White House 2Johanna Linsley • Kit Danowski • Diana Damian-Martin Working Group Session 4: Performance and New Technologies Roborough: RS3David Houston Jones • Manoli Moriaty • Anna Makrzanowska Working Group Session 4: Performance and Science Thornlea: SR2 Working Group Session 4: Performance, Identity and Community Thornlea: White House 1Aylwyn Walsh • Lisa Woynarski • Louisa Hann • Hassan Hussain • Gerry Harris Working Group Session 4: Performer Training Thornlea: TS1Denis Cryer-Lennon • Semane Parsons • Melinda Szuts • Helena Botto • Giorgia Ciampi • Anthea Moys • Howard Gayton • Filippo Romanello Working Group Session 4: Popular Performance Thornlea: White House Meeting Room Working Group Session 4: Scenography Roborough: RS2Jonathan Croose • Cathy Turner Working Group Session 4: Sound, Voice and Music Thornlea: TS3Sophia Edlund • Faye Rigopoulou • Phoebe Ranger • Jacek Ludwig Scarso • Sara Ruddock Working Group Session 4: Theatre History and Historiography Thornlea: SR1Sean Mayes and Sarah Whitfield • Joseph Prestwich • Julia Delaney and Rosemarie Gerhard Working Group Session 4: Theatre, Performance and Philosophy Roborough: RS1Daniela Perazzo Domm • Nik Wakefield • David Overend • Jenny Swingler